Atrakcje Moskwy

Miasto pełne zabytków, oraz fascynujących mieszkańców. Stolica carów i komunizmu. Właśnie tutaj najjaskrawiej widać jak zróżnicowani są ludzie zamieszkujący Rosję. Zauważyć można tu zachowania ciekawe ale i szokujące.

Cerkiew Wasyla Błogosławionego, Moskwa, Rosja, atrakcje Moskwy

Cerkiew Wasyla Błogosławionego, Moskwa, Rosja / fot. http://www.flickr.com/photos/yeowatzup/149188690/

Czeczeński zikr

Dla mieszkańca laicyzującej się Europy Zachodniej interesujące i niemalże dziwne może wydawać się publiczne (i bardzo często niezwykle ekspresyjne) wyrażanie swojej religijności. Miastem w którym spotykają się różne wiary jest Moskwa. Atrakcje nocnego życia jakie oferuje miasto zazwyczaj nie pociągają zachowujących swoje rodzime zwyczaje przyjeżdżających Czeczenów. Często gromadzą się oni w pobliżu stacji metra aby zbiorowo oddać się modlitwie. Mężczyźni stają w okręgu i głośno recytują imiona Boga. Ten rodzaj modlitwy określa się jako zikr, a pogrążeni w głębokiej modlitwie zdają się nie zauważać otaczającego ich świata.

Łaźnie

Wśród zabieganych i pochłoniętych codziennością mieszkańców rosyjskiej stolicy, odnaleźć można prawdziwych koneserów „bani”. Czym jest owa „bania”? To nic innego, jak dobrze wszystkim znana sauna. Związana jest ona z ludowymi sposobami samoleczenia, a odpoczynkowi w niej przypisywane są niemal magiczne właściwości uzdrawiające. Miastem obfitującym w tego typu miejsca jest Moskwa. Atrakcje związane z „banią” polegają na okadzaniu się dymem z różnych rodzajów drewna. Bania, według przesądów, ma leczyć niemal wszystkie dolegliwości. Łaźnie publiczne są jednak najczęściej odwiedzane przez ludzi po 40 roku życia.

Pogoń za prestiżem

Atrakcje Moskwy to nie tylko nietypowe formy spędzania czasu jej mieszkańców. To także formy zbiorowego szaleństwa, jakie ogarnęło ludzi, którzy w krótkim czasie zdobyli niewiarygodne fortuny. Doszło do takiego poziomu absurdu, że w ekskluzywnych sklepach pojawił się „Prjestiżnyj Czaj” (prestiżowa herbata). Niczym nie różni się od normalnej herbaty dobrej jakości, jednak jej cena jest wielokrotnie wyższa. Mimo to dzięki nazwie jest rozchwytywana przez świeżych milionerów.

Graffiti dla pisarza

Literatura często opiewała Moskwę jako miasto piękne, tajemnicze i pełne dziwnych zdarzeń. Poza licznymi muzeami znaleźć można również domy znanych w całym świecie literatów. Mieszkania te kryją atrakcje Moskwy, jakich nie widać na pierwszy rzut oka. Najlepszym przykładem jest miejsce w którym mieszkał Michaił Bułhakow. Jego dawny dom przyciąga miłośników jego twórczości, którzy na pamiątkę na klatce schodowej zapisują cytaty z jego dzieł.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>