Komunikacja w Moskwie

Miasto tak duże, jak Moskwa musi mieć rozbudowany i dobrze zorganizowany system komunikacyjny. Odwiedzając rosyjską stolicę możesz zetknąć się z różnymi rodzajami transportu. Komunikacja miejska w Moskwie osiągnęła wysoki poziom zorganizowania co wymagało wykształcenia szeregu sposobów podróżowania.

Zajezdnia tramwajowa, Moskwa, Rosja, komunikacja w Moskwie

Zajezdnia tramwajowa, Moskwa, Rosja / fot. Tassadar@wikimedia

Taksówki

Stosunkowo niewiele taksówek porusza się po Moskwie. Wielu kierowców porusza się bez licznika i oznakowania. Należy uważać na nieuczciwych przewoźników i zawsze pytać o koszt przejazdu przed wejściem do pojazdu. Skorzystanie z taksówki zatrzymanej na ulicy jest niezwykle trudne, z powodu niewielkiej ilości taksówek. Jednak wiele osób prywatnych chętnie za opłatą podwozi turystów. Jest to jednak ryzykowny sposób poruszania się po Moskwie, ponieważ ryzyko zostania oszukanym jest dość wysokie. Jak widać komunikacja w Moskwie działa sprawnie nawet bez licznych firm taksówkarskich.

Metro

Niewątpliwie jedna z wizytówek miasta. Rozbudowana sieć stacji tworzy z moskiewskiego metra najszybszy system transportu wewnątrz miasta. Przystanki zachwycają bogatymi dekoracjami oraz niesamowitym wręcz poziomem czystości. Aby uzyskać więcej informacji dotyczących metra oraz sposobu poruszania się nim wejdź na stronę Blue Sky Travel.

Dowiedz się więcej: metro – Moskwa.

Tramwaje

Sieć tramwajowa otwarta została w 1872 roku. Początkowo wszystkie linie obsługiwały pojazdy konne, a w 1886 roku wymieniono je na elektryczne. Obecnie w mieście działa 46 linii tramwajowych. Obsługują one głównie wschodnią i północną stronę miasta. Początkowo wszystkie pojazdy produkowane były w Czechach, jednak później do użytku wprowadzono wagony rosyjskie (według pasażerów mniej hałaśliwe). Torowiska oddzielone są od ulicy co umożliwia
omijanie powszechnych korków. Bilety zakupić można u kierowcy lub w kioskach na stacji metra.

Trolejbusy

Komunikacja trolejbusowa zaczęła w stolicy Rosji funkcjonować w 1933 roku. Jako środek transportu przyjazny dla środowiska miały wyprzeć autobusy. W mieście oraz na terenach podmiejskich działa 50 linii. Z powodu konieczności współdzielenia ulicy z innymi pojazdami trolejbusy jednak często tkwią w korkach. Czyni to z nich jeden z najwolniejszych środków transportu.

Marszrutki

Osobną kategorią środków transportu są powszechne w całym byłym ZSRR marszturki. Stanowią one osobną kategorię, a dzięki nim komunikacja w Moskwie nabiera dodatkowego uroku. Niewielkie mikrobusy wyposażone w kilka miejsc siedzących są zbiorowymi taksówkami. Zatrzymują się na każde żądanie pasażera, a opłata nie zależy od pokonanej trasy (kupując jeden bilet można przejechać całą trasę). Koszt przejazdu jest jednak prawie trzykrotnie większy, niż w przypadku autobusów lub tramwajów.

Autobusy

Najbardziej rozbudowanym systemem transportu publicznego Moskwy jest sieć linii autobusowych. Obejmuje swoim zasięgiem całe miasto. Jest to bardzo ważne, ponieważ metro nie obejmuje swoim zasięgiem wszystkich dzielnic. Linie obsługiwane są przez różnych przewoźników. Największym z nich jest Mosgotrans. Obecnie autobusowa komunikacja miejska w Moskwie obejmuje ponad 500 linii miejskich oraz około 300 podmiejskich.

Ceny komunikacji miejskiej

Ceny przejazdu autobusami, tramwajami oraz trolejbusami regulowane są centralnie. Podobnie jak bilety na metro, również i tutaj bilet obowiązuje przez określoną ilość przejazdów. Dodatkowo bilety na 2, 5, 10, 20 oraz 60 przejazdów ważne są przez 30 dni od dnia zakupu.

Rodzaje biletów:

1 przejazd – 24 ruble (około 2,5 zł)
1 przejazd (zakupiony u kierowcy) – 28 rubli (około 3 zł)
2 przejazdy – 48 rubli (około 5 zł)
5 przejazdów – 90 rubli (około 10zł)
10 przejazdów – 180 rubli (około 20 zł)
20 przejazdów – 350 rubli (około 38,5 zł)
60 przejazdów – 700 rubli (około 77 zł)

One thought on “Komunikacja w Moskwie

  1. Pingback: Metro - Moskwa | Loty do Moskwy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>