Lotnisko Domodiedowo

Lotnisko Domodiedowo (kod IATA: DMO) położone jest w odległości 38 km od Moskwy, i znajduje się w miasteczku o tej samej nazwie.

Lotnisko Domodiedowo, Moskwa, Rosja, lotnisko Domodiedowo

Lotnisko Domodiedowo, Moskwa, Rosja / fot. Alex Beltyukov@wikimedia

Dojazd

Wyjątkowo dogodne połączenie z centrum miasta zapewnia kolej. Ze stacji Dworca Paweleckiego często wyjeżdżają szybkie pociągi, zatrzymujące się tylko na lotnisku. Podróż taka trwa około 45 minut i kosztuje 320 rubli (niecałe 38 zł). Lotnisko Domodiedowo ma również dogodne połączenie z obwodnicą Moskwy oraz autostradą Kaszirskoje. Istnieje również możliwość wynajęcia licencjonowanej taksówki lub limuzyny pod samo wejście do terminala.

Dowiedz się więcej na temat dojazdu do lotniska Domodiedowo.

Historia

W roku 1954 władze ZSRR postanowiły wydać decyzję o budowie drugiego lotniska w Moskwie mającego nosić nazwę Moskwa II. Jednak prawdziwa historia cywilnego lotniska w Domodiewie rozpoczyna się w 1964 roku kiedy wystartował pierwszy lot pasażerski do Ałma-Aty. Na początku port lotniczy przeznaczony był do obsługi połączeń z Azją Środkową, Syberią i Dalekim Wschodem. W 1996 roku lotnisko Domodiedowo sprywatyzowano i od tej chwili zaczął się jego dynamiczny rozwój. Obecnie obsługuje głównie loty krajowe, jednak ma status lotniska międzynarodowego.

Kompleks portu lotniczego

Domodiedowo składa się z jednego budynku terminala oraz dwóch pasów startowych. Przy wsparciu władz centralnych obecnie planowana jest dobudowa trzeciego pasa. Budynek terminalu pasażerskiego został gruntownie wyremontowany w 2000 roku. W 2003 władze lotniska poinformowały o planowanej modernizacji lotniska. W planach jest dobudowanie dodatkowych dwóch terminali. Domodiedowo jako drugie co do wielkości lotnisko w Moskwie, dzięki poważnej rozbudowie ma szanse stać się największym portem lotniczym miasta. Ciekawą informacją jest to, że dzięki zaawansowanej technologii, informacje o odlocie przekazywane są w trzech językach (po rosyjsku, angielsku oraz w języku używanym w kraju docelowym)

Infrastruktura dodatkowa na lotnisku

Pod względem dodatkowych obiektów znajdujących się na terenie lotniska, Domodiedowo jest niekwestionowanym liderem. Na pierwszym piętrze terminalu znajdują się liczne punkty usługowe takie jak bank, spa, kawiarnie i sklepy. Na tym samym piętrze znajduje się komisariat policji, punkt odzyskania zaginionego bagażu oraz siedziby przedstawicielstw linii lotniczych. W budynku znajdują się również restauracje oraz sklepy wolnocłowe.

Loty

Obecnie najwięcej połączeń obsługiwanych przez Domodiedowo to loty z dalekiego wschodu. Właśnie to lotnisko w Moskwie przyjmuje większość lotów z Azji Środkowej oraz byłych republik radzieckich.

Loty obsługiwane przez Domodiedowo:

Ateny, Heraklion, Rodos, Korfu, Saloniki, Ryga, Szardża, Berlin, Monachium, Stuttgart, Biszkek, Malta, Kiszyniów, Wiedeń, Baku, Osz, Londyn, Bruksela, Hongkong, Kair, Tel Aviv, Abu Dabi, Patos, Ankona, Barcelona, Madryt, Kabul, Tokio, Olbia, Florencja, Werona, Neapol, Tivat, Salzburg, Buchara, Nukus, Samarkanda, Fergana, Urgencz, Taszkent, Termez, Antalya, Baku, Sofia, Warna, Kijów, Mińsk, Nadim, Teneryfa, Tibilisi, Frankfurt nad Menem, Singapur, Houston, Duszanbe, Bubaj, Aktobe, Genewa, Lizbona, Bangkok, Hanoi, Ałmata, Szarm el-Szejk, Triest, oraz wiele lotów wewnętrznych.

Przed planowaną podróżą warto odwiedzić oficjalna stronę lotniska (dostępna w wersji rosyjskiej oraz angielskiej) i zapoznać się dokładnie z ofertą portu lotniczego.

Dowiedz się więcej:
dojazd do lotniska Domodiedowo
lotniska w Moskwie

One thought on “Lotnisko Domodiedowo

  1. Pingback: Lotnisko Domodiedowo: dojazd | Loty do Moskwy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>