Moskwa – ciekawostki

Tak blisko, a tak daleko… W niewielu miastach świata możesz zetknąć się z taką ilością ciekawostek, co w Moskwie. Co jedni uznają za warte zainteresowania, u innych będzie budzić jedynie niesmak. Jakie ma Moskwa ciekawostki, a raczej niezwykłości do zaoferowania turyście? Jest ich całkiem sporo.

Kijewskaja, stacja metra, Moskwa, Rosja , moskwa ciekawostki

Kijewskaja, stacja metra, Moskwa, Rosja / fot. http://www.flickr.com/people/22710957@N05

Car czy nie car?

Zwiedzając Moskwę możesz natknąć się na dość osobliwy pomnik cara Piotra I Wielkiego. Monument przedstawia władcę stojącego na okręcie, w jednej dłoni dzierżącego złotą mapę, natomiast drugą trzymającego ster. Nie byłoby w tym nic dziwnego gdyby nie to, że oryginalnie bohaterem, któremu poświęcony miał być ów pomnik był… Krzysztof Kolumb. Autor chcąc początkowo uwiecznić odkrywcę, z powodów finansowych zmuszony został do korekty swojego dzieła i tak zamiast odkrywcy Ameryki, Moskwę zdobi Piotr I.

Siostry Stalina

Socrealizm był kierunkiem w sztuce, który odcisnął wyraźne piętno na Moskwie. Architektura tego okresu wyróżnia się szarością, monumentalnością oraz dość przygnębiającym nastrojem. W tym właśnie stylu powstało siedem ogromnych moskiewskich budynków. Nie sposób nie zauważyć choćby jednego z nich. Budowę pierwszego rozpoczęto w 1947 roku, dla upamiętnienia założenia Moskwy. Wszystkie zbiorczo otrzymały nazwę Siedmiu Sióstr Stalina.

Plac nie taki czerwony

Jednym z najsłynniejszych miejsc Moskwy jest Plac Czerwony. Określenie „czerwony” nie pochodzi jednak od obecnego koloru ścian Kremla (który początkowo był biały). Staroruskie słowo „krasnyj” oznaczało tyle, co „miły” lub „urodziwy”. We współczesnym języku rosyjskim słowo to zmieniło swoje znaczenie. Obecnie „krasnyj” to czerwony a „krasiwyj” piękny. Dlatego nazwa placu powinna być raczej tłumaczona jako Plac Miły.

Pałace komunikacyjne

Wielu turystów może byc zaskoczonych po wizycie w moskiewskim metrze. Wiekszość miast posiadających ten srodek transportu ogranicza dekoracyjność do absolutnego minimum. Zupełnie inaczej wyglądają stacje w rosyjskiej stolicy. Każda z nich zachwyca niemal pałacowymi ozdobami oraz powszechnym oświetleniem żyrandolami. Tak pięknymi stacjami może poszczycić się jedynie Moskwa. Ciekawostki dotyczące każdej ze stacji dotyczą głównie wspaniałych mozaik na scianach. Przykładem takiej dekoracji jest przedstawienie przyjaźni rosyjsko-ukraińskiej na stacji Kijewskaja.

Pomnik represji

W sercu Moskwy znajduje się niesławna Łubianka. Budynek położony przy dawnym Placu Dzierżyńskiego był miejscem, gdzie torturowano więźniów politycznych. Dawna siedziba NKWD, KGB a obecnie FSB (Federalna Służba Bezpieczeństwa). Jak na ironię, obecnie Łubianka funkcjonuje nadal jako areszt śledczy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>