Moskwa – lotnisko Szeremietiewo

Znane każdemu podróżującemu po Rosji lotnisko Szeremietiewo (kod IATA: SVO) to port lotniczy działający całą dobę.

Lotnisko Szeremietiewo

Lotnisko Szeremietiewo

Dojazd

Dobry dojazd do portu lotniczego zapewnia Moskwa. Lotnisko Szeremietiewo położone jest 29 km na północny zachód od Moskwy. Prowadzi do niego autostrada, która jednak z powodu częstych korków staje się nieprzejezdna. Między lotniskiem a Dworcem Białoruskim uruchomiono kursujące co 30 min. pociągi firmy Aeroexpress. Jest to szybki i wygodny środek transportu. Linia autobusowa 581 umożliwia dostanie się z centrum miasta bezpośrednio do Szeremietiewa. Podobnie jak w każdym porcie lotniczym istnieje możliwość skorzystania z taksówek. Jednak dojazd z centrum miasta to wydatek rzędu 1070 rubli (około 117 zł).

Dowiedz się więcej: dojazd – lotnisko Szeremietiewo.

Historia.

Inicjatywa budowy nowego lotniska wyszła z najwyższych kręgów władzy radzieckiej. Nikita Chruszczow po wizycie w Londynie polecił w miejscu niewielkiego lotniska wojskowego wybudować cywilny port lotniczy. Złoty wiek działalności obiektu przypada na lata 70 kiedy to przez ten port lotniczy Moskwa przyjmowała 3,5 mln pasażerów rocznie. W pierwszej połowie 2000 roku Szeremietiewo zaczęło dotkliwie odczuwać zaostrzenie rygorów bezpieczeństwa. Dokonano koniecznych modernizacji dzięki czemu lotnisko obecnie spełnia nowe wymogi bezpieczeństwa.

Terminale

W związku z ciągłym zwiększaniem się ruchu lotniczego konieczna stała się rozbudowa lotniska. Obecnie pracuje 5 terminali.
Terminal A- otwarty w 2012 roku przeznaczony jest głównie do obsługi biznesmenów.
Terminal B- powstały w 1961 roku, składa się z trzech oddzielnych budynków. Hali przylotów, hali odlotów oraz „kieliszka” (budynku nazwanego tak z powodu kształtu)- poczekalni dla pasażerów oczekujących na swój samolot.
Terminal C- nowoczesny terminal otwarty w 2007 roku. Dzięki swoim rozmiarom jest w stanie odprawiać 1500 pasażerów na godzinę. Ciekawostką jest to, że w budynku terminala znajduje się prawosławna kaplica.
Terminal D- wybudowany w 2009 roku z inicjatywy Aeroflotu. Jego wybudowanie było warunkiem przystąpienia ww. Aeroflotu do SkyTeam Alliance.
Terminal E- wybudowany w 2010 roku połączony jest z terminalami D i F. Może odprawiać 7 milionów pasażerów rocznie.
Terminal F- wybudowany w 1980 roku, dawniej nazywany Szeremietiewo-2. Obecnie znajduje się na nim 15 miejsc postojowych dla samolotów.

Infrastruktura dodatkowa na lotnisku

Jak każdy duży port lotniczy, Moskwa również Szeremietiewo wyposażyła w wiele obiektów w najbliższym sąsiedztwie płyty lotniska. Jednym z najokazalszych jest hotel Novotel zapewniający darmowy dojazd własnymi autobusami z lotniska. W bezpośrednim sąsiedztwie lotniska dominują hotele 3-gwiazdkowe. Podróżni oczekujący na swój lot mogą skorzystać również z wielu restauracji mieszczących się w budynkach terminali. W planach inwestycyjnych jest budowa aerotropolis lotniskowego miasteczka. Są to plany dość realne, ponieważ stale rozbudowywane lotnisko niczym magnes przyciąga nowych inwestorów.

Loty

Wielu obcokrajowców chciałoby poznać wspaniałości, jakie kryje w sobie Moskwa. Lotnisko Szeremietiewo obsługując wiele lotów międzynarodowych, umożliwia przylot turystom z najdalszych krańców świata.
Loty obsługiwane przez Szeremietiewo:
Charków, Odessa, Berlin, Dusseldorf, Hanower, Monachium, Werona, Malta, Kiszyniów, Bari, Chicago, Tel Awiw, Erywań, Insbruck, Salzburg, Wiedeń, Baku, Mińsk, Londyn, Bruksela, Lipieck, Penza, Hongkong, Szanghaj, Barcelona, Baku, Buchara, Fergana, Pekin, Taszkient, Kair, Donieck, Dubaj, Neapol, Tibilisi, Madryt, Biszkek, Dżeba, Ateny, Lizbona, Ad-Dauha, Kijów, Szarm el-Szejk, Aktobe, Dubaj, Singapur, Genewa, Zurych, Duszanbe, Toronto, Teneryfa, Taszkient, Ałma-Ata, Guangzhou, Toronto, Termez, Urgencz, Hanoi, Samarkanda, Saloniki.

Aby dowiedzieć się więcej o tym centrum komunikacyjnym należy odwiedzić oficjalna stronę lotniska www.svo.aero (strona w wersji rosyjskiej i angielskiej wersji językowej).

Dowiedz się więcej:
dojazd – lotnisko Szeremietiewo
lotniska w Moskwie

One thought on “Moskwa – lotnisko Szeremietiewo

  1. Pingback: Dojazd: lotnisko Szeremietiewo | Loty do Moskwy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>