Sobór Chrystusa Zbawiciela – zwiedzanie największej cerkwii

Moskwa od wieków kojarzona jest z monumentalnymi zabudowaniami, oraz niezwykle bogatą historią. Od carów, przez czasy komunizmu aż po najnowsze dzieje po przemianach ustrojowych stolica rozwijała się niezwykle dynamicznie. Jednym z najpiękniejszych świadectw dziejów jest potężny Sobór Chrystusa Zbawiciela. Dziś przybliżymy wam dzieje tego wspaniałego miejsca kultu.

Sobór Chrystusa Zbawiciela http://www.pinterest.com/pin/135600638754839603/

Sobór Chrystusa Zbawiciela http://www.pinterest.com/pin/135600638754839603/

Pomnik zwycięstwa i niegospodarności

Budowę świątyni rozpoczął car Aleksander I dla upamiętnienia zwycięstwa nad wojskami cesarza Napoleona Bonaparte, który pięć lat wcześniej wycofał się z Moskwy. Inwestycja okazała się trudna nie tylko dla budżetu centralnego, ale również mieszkańców miasta, którzy wspierali budowę datkami. Niestety ogrom funduszy przeznaczonych na sobór został rozkradziony przez chciwych urzędników carskich. Zaprojektowanie chramu polecono wybitnemu architektowi Konstantemu Tonowi, który zaprojektował ją w stylu rusko-bizantyjskim.

Poświęcenie i zburzenie

Sobór poświęcono w XIX wieku w obecności nowego władcy Aleksandra III. Niestety gmach nie cieszył zbyt długo oczu mieszkańców Moskwy. Rewolucja komunistyczna odcisnęła się krwawym piętnem na historii miasta. Niestety działania nowych władców Rosji nie ominęły cerkwi, która została zburzona. Początkowo na jej miejscu miał stanąć ogromny Pałac Rad (projekt który opiszemy innym razem), jednak budowa opóźniała się tak bardzo, że w miejscu fundamentów wybudowano kompleks basenów.

Odbudowa

Jednak już w latach 80 rozpoczęto prace nad odbudową świątyni. Z powodu przemian ustrojowych inwestycję rozpoczęto w 1994 roku przy ogromnym nacisku ze strony władz centralnych. Z nieoficjalnych wiadomości można było usłyszeć, iż firmy budowlane były nakłaniane przez funkcjonariuszy państwowych do uczestnictwa w projekcie. Ostatecznie obiekt ukończono w 1997 roku akurat na święto 750 lecia założenia Moskwy.

Wnętrze soboru http://www.pinterest.com/pin/142074563216565565/

Wnętrze soboru http://www.pinterest.com/pin/142074563216565565/

Położenie i dojazd

Świątynia położona jest niemal przy samym brzegu rzeki Moskwy tuż przy Moście Patriarchy. Najlepszy dojazd do soboru jest metrem. Najbliższą stacją jest Koropotkinskaya, jednak, jeśli chcesz, możesz także wybrać autobus numer 6 lub trolejbusy linii 1 lub 33.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>