Zabytki w Moskwie

Moskwa pełna jest wartych odwiedzenia miejsc, a ilość zabytków jest imponująca. Większość z nich pamięta czasy panowania carów. Zachwycają przepychem oraz niezwykłym rozmachem swoich twórców. Jednak właśnie tego należy oczekiwać od miasta nazywanego Trzecim Rzymem. Obok wspaniałych zabytków architektury sakralnej odnaleźć można piękne pałace oraz niezwykłe stare ulice. Zabytki Moskwy są świadectwem burzliwej przeszłości miasta.

Cerkiew Wasyla Błogosławionego, Moskwa, Rosja, zabytki w Moskwie

Cerkiew Wasyla Błogosławionego, Moskwa, Rosja / fot. Uroš@wikimedia

Kreml

Od początku swojego istnienia był on siedzibą zarówno władz miejskich jak i państwowych. Na terenie Kremla znajduje się pięć soborów. Najsłynniejszy z nich to Sobór Archangielski w którym znajdują się groby kilku carów wraz z rodzinami (łącznie 54 nagrobki), wybudowany w XIV wieku od tego momentu stał się najważniejszym soborem w państwie. Innym ważnym obiektem na tym obszarze jest Sobór Uspieński – tradycyjne miejsce intronizacji przywódców Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego. Elementem łączącym trzy moskiewskie sobory jest Dzwonnica Iwana Wielkiego. Jest to wyposażona w 24 dzwony (najstarszy z XVI w.) wspólna dzwonnica soborów: Uspieńskiego, Archangielskiego oraz Zwiastowania. Dopiero w XX wieku zniesiono przepisy o zakazie wznoszenia obiektów wyższych od Dzwonnicy Iwana. Jednak zabytki Moskwy, a tym bardziej Kremla to nie tylko architektura sakralna. To również okazałe obiekty świeckie.Wybudowana w XIX wieku Zbrojownia, stanowi jedno z najciekawszych muzeów miejskich. W swoich zbiorach posiada wiele darów, jakie otrzymywali carowie od zagranicznych poselstw.

Cerkiew Wasyla Błogosławionego

Cerkiew Wasyla Błogosławionego należy do najlepiej rozpoznawalnych obiektów rosyjskiej stolicy. Wybudowana została w XVI wieku dla upamiętnienia zwycięstwa wojsk Iwana Groźnego nad Tatarami kazańskimi oraz zdobycia ich stolicy. Według jednej z legend car był tak zachwycony cerkwią, że nakazał oślepić jej twórcę, aby ten nigdy nie stworzył nic równie pięknego. Świątynia była wielokrotnie przebudowywana. Najwidoczniejszym elementem, który uległ zmianie są kopuły które początkowo były złocone.

Kuskowo

Stosunkowo niewiele odnaleźć można w rosyjskiej stolicy zabytków związanych z bogatymi rodami szlaceckimi (w Rosji określanymi jako bojarzy). Pałac Kuskowo należał w przeszłości do rodziny Szeremietiewów, i od momentu powstania był prawdziwą ozdobą miasta. Wybudowany został w stylu barokowym z elementami klasycystycznymi. Niejednokrotnie podczas rewolucji zabytki w Moskwie były niszczone lub odbierane swoim dotychczasowym właścicelom. Podobny los spotkał pałac Kuskowo, przekształcony w 1939 roku w państwowe muzeum. Obecnie mieści się w nim ekspozycja wnętrz pałacowych oraz stałe wystawy poświęcone porcelanie, fajansowi oraz wyrobom ze szkła.

Arbat

Jedną z najważniejszych ulic miasta jest Arbat. Początkowo stanowił drogę łączącą Moskwę i Smoleńsk. Obecnie znany jest z tego, iż w domach przy nim mieszkało wielu artystów oraz poetów. Właśnie tu swoje domy posiadali tak zasłużeni dla kultury rosyjskiej twórcy jak Aleksander Puszkin czy Bułat Okudżawa. Wzdłuż Arbatu znajdują się głównie zabudowania secesyjne.

GUM

Pośród wielu interesujących zabytków niewiele jest bezpośrednio związanych z handlem. Jeszcze mniej do dziś zachowało swoje pierwotne przeznaczenie. Pełne rozwinięcie nazwy GUM-u to Glawnyj Uniwersalnyj Magazin, co przetłumaczyć można na Główny Powszechny Dom Towarowy. Wybudowany w XIX wieku w założeniu miał łączyć cechy architektury staroruskiej z konstrukcją żelazno-szklaną. Wszystkie zabytki w Moskwie mają niepowtarzalny urok, jednak GUM ma w sobie coś magicznego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>